Ciekawe ryby jakie znaleźć można w Morzu Bałtyckim

Total
0
Shares

Morze Bałtyckie, choć nie jest największym akwenem na świecie, skrywa w sobie wiele tajemnic i niezwykłych gatunków. Poza rybami w Morzu Bałtyckim które są powszechne, są i gatunki które mogą nas zdziwić, oto sześć z nich:

 1. Ostrosz
  Ostrosz to ryba, która przez wielu jest uważana za najbardziej jadowitą w europejskich wodach. Jej jad jest na tyle silny, że może nawet zabić człowieka. Co ciekawe, ostrosz zaczął pojawiać się w Bałtyku dopiero w latach 60. XX wieku. W Polsce jest spotykany sporadycznie, głównie na głębokościach kilkunastu metrów, choć zimą potrafi schodzić nawet na 150 metrów. Nurkowie i wędkarze powinni zachować ostrożność, gdyż kontakt z jadowitym ostroszem może być niebezpieczny.
 2. Minóg morski
  Minóg morski to niezwykłe stworzenie, które choć przypomina rybę, jest bezżuchwowcem. Jego długość może osiągać nawet 120 cm. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, ale w wielu krajach jest tępiony z powodu jego pasożytniczego trybu życia. Minóg przyssywa się do ryb i powoli je wyżera, co wpływa na zmniejszenie połowu ryb.
 3. Samogłów
  Samogłów, inaczej nazywany molą, to ryba, której najbardziej charakterystyczną cechą jest olbrzymia głowa. Stanowi ona większość jej ciała. Samogłów żyje na głębokościach od 30 do 500 metrów. Ciekawostką jest fakt, że może żyć nawet 23 lata. W Bałtyku można go spotkać głównie latem.
 4. Kurek czerwony
  Kurek czerwony to ryba, która potrafi wydawać dźwięki przypominające gdakanie kury. Stąd też wzięła się jej nazwa. Jednak to nie jedyna jej niezwykła cecha. Kurek czerwony posiada coś w rodzaju “palców”, którymi grzebie po dnie w poszukiwaniu pożywienia. Co więcej, jest jadowity.
 5. Wiosłonos amerykański
  Wiosłonos amerykański to ryba, która swoim wyglądem przypomina “rybę piłę”. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest długi pyszczek, który stanowi połowę długości jej ciała. Wiosłonos jest obserwowany w wodach Bałtyku od lat 90. XX wieku.
 6. Pacu
  Pacu to ryba, która stała się sławna dzięki swoim zębom przypominającym ludzkie. Istnieje legenda, jakoby pacu mylił męskie jądra z orzechami i je odgryzał. Jednak jest to tylko mit.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
bałtyk

Ryby żyjące w morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie jest domem dla wielu gatunków ryb, od dużego i silnego dorsza po maleńkiego i delikatnego szprota. Ten wyjątkowy akwen, będący słonawą mieszanką słonej i słodkiej wody, stanowi idealne…
Zobacz więcej
pies

Kto to behawiorysta?

Zastanawiasz się kto to behawiorysta? Już śpieszymy Ci z odpowiedzią na to nurtujące Ciebie pytanie. Zobacz kto to behawiorysta i czym się on zajmuje! Behawiorysta — kto to? Pewnie nie…
Zobacz więcej