Jurajskie atrakcje: Dolina Będkowska

Total
0
Shares
jura

Malownicze dolinki stanowią najważniejszą grupę atrakcji, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Są one idealnymi punktami dla tych, którzy kochają przyrodę i piękne widoki, są też kuszącymi miejscami dla tych, którzy stawiają na piesze wycieczki. W gronie tych dolinek, które każdego turystę mogą zachwycić swym pięknem, znalazła się Dolina Będkowska. Dlaczego warto zajrzeć na jej teren? Jakie atrakcje czekają tu na miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku?

Dolina Będkowska to jedna z ciekawszych dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Główną jej atrakcją jest potok Będkówka, mający swe źródło w środkowej części doliny i uchodzący do rzeki Rudawy. Sama Dolina Będkowska to jedna z najdłuższych i najpiękniejszych dolinek na terenie Wyżyny Olkuskiej, a jej walory już dawno docenili turyści i miłośnicy wspinaczki skałkowej. Ta krasowa dolina ma charakter głębokiego wąwozu, jest też rajem dla miłośników geologii. Występują tu niema wszystkie zjawiska typowe dla krasu, m. in. jary, jaskinie, wywierzyska oraz skalne bramy. Jednym z symboli tej dolinki jest Brama Będkowska, która może oczarować i geologów, i historyków. Jak to możliwe? Otóż na jednej ze skał tworzących tę bramę odkryto ślady grodziska. Inną atrakcją Doliny Będkowskiej jest Sokolica – najwyższa skała wspinaczkowa na terenie Jury. Dla tych, którzy wolą bardziej przyziemne atrakcje, ciekawym punktem w programie wycieczki po tej dolince będzie Jaskinia Nietoperzowa. Można ją zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika, który w ciekawy sposób opowie i o budowie jaskini, i o jej dawnych mieszkańcach.

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy skrawek Polski, a jej atrakcje na każdym miłośniku podróży mogą zrobić ogromne wrażenie. Piesze i rowerowe wycieczki, niezwykłe lekcje przyrody w terenie oraz możliwość relaksu w pięknej scenerii – oto główne powody, dla których warto odwiedzać takie miejsca, jak Dolina Będkowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like